Чого вимагали правозахисники під Кабміном?

З 2014 року проблеми, з якими й досі стикаються переселенці, накопичилися у своєрідний великий сніжний ком: люди й надалі змушені долати безкінечні бюрократичні перепони та стикаються з безліччю принизливих перевірок. Правозахисники впевнені, що уряд не тільки не намагається покращити становище переміщених осіб в Україні, але й суттєво погіршує його. Про це йшлося 6 вересня біля Кабінету міністрів під час акції «Сніжний ком проблем переселенців. Четвертий рік без відлиги».

«Переміщені громадяни у повсякденні мають справу зі значними перепонами за новим місцем проживання. А Уряд своїми діями не тільки не покращує, але і суттєво погіршує становище внутрішньо переміщених осіб, не виконує зобов'язання щодо забезпечення адекватного рівня життя своїх же громадян, таким чином принижуючи їх гідність», — сказала на акції Вікторія Савчук, яка представляє громадську організацію «КримСОС».

Від березня 2014 року до громадських організацій від ВПО надійшли 111748 звернень, пов’язаних з захистом їхніх прав та свобод. Більшість з них пов’язані з соціальними виплатами та оформленням документів, відзначила Савчук.

За 2017 рік громадські організації надали консультації та вторинну правову допомогу за 45329 зверненнями з таких питань:
- реєстрація, оформлення документів, визнання фактів народження/смерті — 8658;
- свобода пересування (оформлення дозволів для переміщення на/з тимчасово неконтрольовані території Донецької, Луганської областей, перетин лінії зіткнення, переміщення на/з тимчасово окуповану території АР Крим та м. Севастополь) — 5625;
- виплати (соціальні та пенсійні) — 14869;
- інше — 16177.

Під час акції її учасники передали до уряду спільну заяву з приводу вдосконалення нормативно-правових актів, що стосуються реалізації прав внутрішньо переміщених осіб.

«Ми передаємо в Кабмін «сніговий ком» звернень громадян. Ця куля створена з реальних історій і звернень внутрішньо переміщених осіб. Люди, стикнувшись з проблемами, звертаються не у Кабмін, а до недержавних громадських організацій... Ми також додаємо звернення до уряду з приводу вдосконалення нормативно-правових актів, що стосуються реалізації прав ВПО. Тут міститься перелік діючих документів, які на нашу думку містять дискримінаційні норми, або ж потребують вдосконалення», — заявила Тетяна Дурнєва, виконавча директорка ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ».

«Ми прийшли під Кабінет Міністрів України з конкретними чіткими пропозиціями, навіть текстами проектів змін до нормативно-правових актів, що наразі є вкрай важливим для поліпшення становища внутрішньо переміщених осіб. Ми розуміємо, проблеми переселенців не можуть бути вирішені нами, проте Кабінет Міністрів може зробити значно більше, ніж робить зараз. Ми сподіваємося, що наші пропозиції будуть прийняті, а наше прохання про зустріч – почуте», — наголосила Олена Луньова з ГО «ВостокСОС».

Дарина Толкач, представниця БФ «Право на захист», наголосила, що правозахисники продовжать захищати права переселенців, в том числі, в судовому порядку. «Вже понад 3 роки правозахисники намагаються добитися гідних умов життя для внутрішньо переміщених осіб. Натомість влада постійно дискримінує переселенців, створюючи все нові і нові перешкоди для реалізації прав і свобод ВПО, які гарантовані Конституцією та законами України. До нашої організації постійно звертаються пенсіонери-ВПО, які дочекалися перевірки місця проживання, пройшли виснажливі черги в «Ощадбанку», але все одно стикнулися із припиненням заслужених пенсійних виплат, наприклад, через сумнозвісні «списки СБУ». Ми будемо продовжувати захищати права переселенців, в тому числі, в судовому порядку, але закликаємо владу до конструктивного діалогу», — сказала вона.

Акція завершилася тим, що її учасники передали представнику Кабінету Міністрів «сніжний ком» - кулю зліплену зі звернень та історій, що символізує наявність проблем, з якими й досі стикаються переселенці — протягом більше ніж трьох років вони не просто не вирішуються, але й накопичуються.