Заява робочої групи щодо виборчих прав переселенців

ЗАЯВА ГРУПИ НАРОДНИХ ДЕПУТАТІВ УКРАЇНИ ТА ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ ЩОДО НЕОБХІДНОСТІ ЗАКОНОДАВЧОГО ГАРАНТУВАННЯ ВИБОРЧИХ ПРАВ ВНУТРІШНІХ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ НА МІСЦЕВИХ ВИБОРАХ

02 липня 2015 року Верховна Рада України планує розглянути у другому читанні проект Закону України «Про місцеві вибори». Одним із важливих завдань реформування законодавства про місцеві вибори в Україні є врегулювання участі внутрішньо переміщених осіб у чергових місцевих виборах. 

Військові дії в Донецькій та Луганській областях, анексія території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь спричинили переміщення в межах країни вже більше 1,3 млн. громадян України, значна частина з яких є виборцями. 

У Статті 38 Конституції України зазначається, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Натомість стаття 24 Конституції України встановлює рівність конституційних прав і свобод громадян та  їх рівність перед законом.  

У той же час, Керівні принципи ООН з питань переміщення осіб в межах країни (1998) забороняють дискримінацію внутрішніх переселенців  при використанні ними права на участь на рівноправних умовах  в справах громади, право голосувати та брати участь у веденні державних та громадських справ, включаючи права доступу  до ресурсів, необхідних для здійснення цього права. Відповідні рекомендації містяться і в рекомендаціях Комітету міністрів Ради Європи «Щодо внутрішньо переміщених осіб» (2006). 

З одного боку, українська держава має гарантувати виборчі права внутрішньо переміщених осіб, що відповідає Конституції України та міжнародно визнаним стандартам. З іншого, вибори виступають важливим інструментом інтеграції внутрішніх переселенців до нових територіальних громад, визнання за ними прав та обов’язків в умовах переміщення в інші міста, села, селища. 

Група народних депутатів спільно з представниками громадських організацій підготувала  та внесла пропозиції до проекту Закону України «Про місцеві вибори», прийнятого у першому читанні 18 червня 2015 року, які передбачають створення умов для участі внутрішньо переміщених осіб у  чергових місцевих виборах (відповідні пропозиції та поправки від імені групи були внесені Першим заступником Голови Верховної Ради України Андрієм Парубієм). Пропонується надати можливість виборцям-внутрішньо переміщеним особам не пізніше ніж за тридцять днів до дня голосування на загальнонаціональних чи місцевих виборах змінити свою виборчу адресу шляхом особистого подання заяви до органу ведення Реєстру виборців за місцем фактичного проживання.

При цьому, нову виборчу адресу внутрішньо переміщеної особи  пропонується визначати за місцем фактичного проживання виборця, зазначеним у довідці про взяття на облік такої особи як внутрішньо переміщеної особи. Органи ведення Реєстру виборців проводитимуть перевірку наявності підстав для зміни виборчої адреси внутрішньо переміщеної особи шляхом звернення до органу, уповноваженого вести облік внутрішньо переміщених осіб. Таким чином, виборці – внутрішньо переміщені особи, які постійно знаходяться в нових територіальних громадах та звернулися із заявою до органів ведення Реєстру виборців, отримають реальну можливість голосувати на чергових місцевих виборах у жовтні 2015 р., а також на наступних загальнонаціональних чи місцевих виборах.

У свою чергу, заявний (не автоматичний) принцип включення внутрішньо переміщених осіб до списків виборців на місцевих виборах передбачає альтернативні варіанти забезпечення їх виборчих прав, враховуючі різні обставини переміщення та особисту мотивацію переселенців інтегруватися до нових територіальних громад. Такі виборці або зберігатимуть нинішню виборчу адресу або визначатимуться з іншою виборчою адресою і постійно голосуватимуть вже за новим місцем проживання. 

Закликаємо Верховну Раду Україну законодавчо забезпечити участь  внутрішньо переміщених осіб у місцевих виборах і  таким чином гарантувати рівність конституційних прав громадян, продемонструвати відданість держави міжнародним стандартам щодо внутрішніх переселенців.   

У той же час, звертаємо увагу народних депутатів, що практична реалізація ідей щодо голосування переселенців на місцевих виборах  виключно на рівні Донецької та Луганської обласних рад чи імперативне обмеження їх голосування лише тимчасово окупованими територіями не забезпечить рівноправну участь переміщених осіб у житті громад, в яких вони зараз постійно проживають,  а лише законсервує чи навіть загострить дану проблему. Необхідно також враховувати, що навіть за умови (наразі гіпотетичної) реалізації Мінських домовленостей, які, серед іншого, передбачають участь у виборах на тимчасово окупованих територіях політичних представників незаконних збройних формувань, право виборців-внутрішньо переміщених осіб вільно обирати органи місцевого самоврядування може бути поставлено під сумнів та не матиме для значної частини цієї групи виборців практичного змісту. 

Заяву підписали:

Народні депутати України:

1. Наталія Веселова

2. Олексій Рябчин

3. Сергій Тарута

4. Олександр Черненко

Громадські організації:

1. Громадянська мережа ОПОРА

2. Донецька обласна організація ВГО «Комітет виборців України»