На Донеччині обговорили результати розслідувань злочинів на місцевих виборах-2015 (ФОТО)

На чергових місцевих виборах в Україні було розпочато 422 кримінальних провадження. Проте, наразі майже 74% з них вже закрито. Такі цифри були озвучені в ході публічного обговорення «Проміжні результати розслідування кримінальних проваджень щодо злочинів проти виборчих прав громадян на місцевих виборах-2015» у Краматорську 16 листопада, організованого Громадянською мережею ОПОРА.

Під час заходу представники ОПОРИ презентували загальнонаціональний звіт та спеціальний регіональний огляд результативності розслідування виборчих злочинів. Публічне обговорення мало на меті активізувати діалог між правоохоронними органами, виборцями, експертним середовищем, політиками у питаннях забезпечення принципу невідворотності покарання за виборчі злочини, напрацювання рекомендацій щодо удосконалення законодавчого регулювання та попередження відповідних правопорушень.

До обговорень долучились аналітик Громадянської мережі ОПОРА Олександр Клюжев, аналітик Донецької обласної організації «Комітет виборців України» Роман Кисленко, заступник начальника слідчого управління Національної поліції у Донецькій області Станіслав Скуратов, його помічниця Наталя Ковальчук, представники прокуратури Краматорська Євген Саєнко та Альбіна Ісмаілова, а також журналісти та громадські активісти Краматорська.

За словами аналітика Громадянської мережі ОПОРА Олександра Клюжева, протягом липня-жовтня 2016 року вони зібрали інформацію про розслідування кримінальних проваджень щодо злочинів проти виборчих прав громадян на місцевих виборах-2015. «На чергових місцевих виборах в Україні було розпочато 422 кримінальних провадження за статтями 157-160 Кримінального кодексу України. Варто зазначити, що кількість проваджень на цих виборах стала найбільшою, у порівнянні із позачерговими виборами Президента (150) та Верховної Ради України (349). Таке зростання кількості досудових розслідувань пояснюється як великою кількістю кандидатів на локальних виборах різних рівнів, так і певною активізацією правоохоронних органів у аспекті реагування на повідомлення різних суб’єктів виборчого процесу. Наразі, станом на 21 жовтня 2016 року, слідчими було прийнято рішення закрити майже 74% кримінальних проваджень, розпочатих на чергових місцевих виборах в Україні», – підкресли він.

За даними ОПОРИ найбільше досудових розслідувань стосувалися підкупу виборців– 159 (стаття 160Кримінального кодексу України) та випадків перешкоджання виборчому праву громадян, роботі виборчої комісії та офіційного спостерігача – 97 (стаття 157). Достатньо масовими були розслідування щодо незаконного використання бюлетеня та голосування більше одного разу – 78 (стаття 158-1), а також фальсифікації виборчої документації – 71 (стаття 158).Нечисленними були розслідування щодо незаконного знищення виборчої документації – 9 (158-2), порушення порядку фінансування політичної партії та передвиборної агітації – 7 (стаття 159-1). Лише одне досудове розслідування проводилося щодо порушення таємниці голосування (стаття 159).

Щодо порушень у Донецькій області аналітик розповів, що в Донецькій області з 15 розпочатих кримінальних проваджень 5 завершилися переданням до суду обвинувальних актів. У всіх провадженнях, переданих до суду, на даний час винесені вироки. 3 особи засуджені за ч.1 статті 181-1 КК України – незаконне отримання виборцем виборчих бюлетенів, одна за ч.3 статті 171 КК України – перешкоджання кандидату у вільній реалізації свого виборчого права, одна за ч.1 статті 160 КК України – підкуп виборців (прийняття пропозиції, обіцянки виборцем неправомірної вигоди за вчинення дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права). Детальніше з інформацією про провадження щодо порушень виборчого законодавства в Донецькій області можна ознайомитись у звіті, що у додатку внизу матеріалу.

Як підкреслив заступник начальника слідчого управління Національної поліції у Донецькій області Станіслав Скуратов, більшість проваджень наразі вже закрита. «Територіальними підрозділами Національної поліції Донецької області зареєстровано 551 повідомлення про події, що сталися в рамках передвиборної кампанії та місцевих виборів. Із зазначеної кількості заяв 456 розглядалося згідно із Законом України «Про звернення громадян», оскільки вони не містили ознак кримінального правопорушення», – зазначив він.

У свою чергу прокурор Краматорської місцевої прокуратури Євгеній Саєнко розповів про ситуацію з провадженнями безпосередньо в Краматорську. «Щодо порушень на чергових місцевих виборах у Краматорську було відкрито 7 кримінальних проваджень. Наразі 4 з них передані до суду, 2 закриті, а процес розслідування 1 ще триває», – повідомив він.

За словами аналітика Донецької обласної організації «Комітет виборців України» Романа Кисленка, важливим залишається питання розслідування зриву місцевих виборів у Маріуполі. «Відсутність покарання за цей тяжкий кримінальний злочин може створити прецедент для повтору подібних ситуацій, як однієї з виборчих технологій. Також залишається актуальною ефективна співпраця громадськості та правоохоронних органів у контексті перших виборів в об’єднаних територіальних громадах, які відбудуться 18 грудня 2016 року в Донецькій області», – наголосив аналітик.

Учасники дискусії також обговорили необхідність перевірки звітності щодо виборчої кампанії, профілактику та попереджувальні заходи задля запобігання злочинам, а також складність процесу розслідувань через брак доказової бази.

Захід відбувся за фінансової підтримки Ради Європи. Інформаційну підтримку здійснює Донецька обласна організація «Комітет виборців України».

Довідково: Громадянська мережа ОПОРА — це неурядова, позапартійна і фінансово незалежна всеукраїнська мережа громадських активістів. Ми об'єдналися з метою активізації громадської участі в політичному процесі, шляхом вироблення і впровадження моделей впливу громадян на діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування в Україні. Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за виборами в Україні. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль.