Переселенці розпочинають соціальну кампанію на захист політичних прав (ФОТО)

Сьогодні у Верховній Раді під номером №6240 був зареєстрований законопроект щодо захисту виборчих прав внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та так званих «трудових мігрантів». Законодавчі зміни були розроблені та запропоновані народним депутатам експертами громадських організацій, які займаються питаннями реформування виборчого законодавства, а також тими, що опікуються правами ВПО.

Громадська організація «Громадський холдинг «Група Впливу» підготувала тематичні відеоролики, аудіоролики та інформаційні постери з переселенцями та «трудовими мігрантами». Мета цієї кампанії – привернути увагу суспільства та народних депутатів на проблему, що актуальна для декількох мільйонів громадян України, які проживають не за місцем реєстрації в паспорті. Акторами та технічними виконавцями під час створення соціальної реклами стали самі вимушені переселенці та «трудові мігранти», які безпосередньо на собі відчувають проблему відсутності можливості для повноцінної реалізації виборчого права. Створення цих роликів стало можливим завдяки Міжнародній фундації виборчих систем (IFES), за підтримки Посольства Великої Британії в Україні.

Як відзначає виконавча директорка ГО «Громадський холдинг «Група Впливу» Тетяна Дурнєва, попри те, що законопроект вирішує питання із можливістю голосування ВПО, він стосується набагато ширшого кола громадян України. «Внутрішньо переміщені особи підняли цілий шар проблем, які тривалий час не вирішувались в нашій державі. Якраз завдяки актуалізації питання голосування переселенців не за місцем реєстрації в паспорті, має бути вирішена загалом проблема декількох мільйонів мобільних всередині країни громадян, які так само позбавлені можливості реалізації політичних прав внаслідок забюрократизованої процедури зміни виборчої адреси. Насправді не «прописка» визначає місце проживання людини. Виборці повинні голосувати там, де вони фактично проживають. Отже, бачимо чергове підтвердження, що внутрішньо переміщені особи – це величезний ресурс, це можливість для країни змінитися на краще», - підкреслює вона.

За словами аналітика Громадянської мережі ОПОРА Олександра Клюжева, у законопроекті передбачено низку обмежень, спрямованих на попередження можливих зловживань. «Варто зазначити, що звернення про зміну виборчої адреси може бути подане до органу ведення Реєстру у будь-який час, але не пізніше ніж на п’ятий день з дня початку виборчого процесу.  Це зменшить навантаження на органу ведення Реєстру в умовах виборчого процесу, дозволить зберегти стабільність виборчих округів та належно підготувати списки виборців. У той же час виборець, який вже змінював виборчу адресу відповідно до процедур, передбачених цим законопроектом, зможе подати нове звернення не раніше ніж через 180 днів після дати останніх змін його даних в реєстрі. Натомість виборці, які вже змінювали виборчу адресу, не зможуть це зробити повторно до завершення будь-якого виборчого процесу у тій громаді, де виборець хоче набути нову виборчу адресу. Відповідні запобіжники повинні попередити зловживання. У той же час, важливо зазначити, що кожне положення чинного чи або зміненого законодавства потенційно може стати інструментом маніпуляцій, якщо правоохоронні органи не будуть професійно виконувати свої повноваження. Але недоліки у діяльності правоохоронців, які проявляються на кожних виборах, не є підставою для обмеження виборчих прав громадян і вони мають бути усунені шляхом реформування правоохоронної системи», - наголошує експерт.

Співавтори законопроекту з числа народних депутатів України впродовж кількох днів збирали для реєстрації підписи парламентарів, які представляють усі області України. Сьогодні законопроект був зареєстрований у Верховній Раді України під номером №6240.

Як відзначає народний депутат України, співавторка законопроекту Світлана Заліщук, парламент не повинен затягувати процес вирішення цього питання. «Подальше зволікання з вирішенням виборчих прав переселенців – неприпустиме. По суті, майже 4% виборців не мають права обирати свою місцеву владу. Деокупація захоплених Росією територій видається дуже далекою перспективою, і повернути виборче право – це найменше, що може зробити парламент для внутрішніх переселенців», - наполягає вона.

Народний депутат та співавтор законопроекту Мустафа Найєм зазначає: «Відновлення політичних прав переселенців є одним з ключових факторів реінтеграції окупованих територій. На даний момент відповідний законопроект підтримали депутати всіх фракцій та груп Верховної Ради. Впевнений нам вдасться знайти спільну позицію щодо законопроекту і в сесійній залі», - зазначає він.

Як підкреслює народний депутат та співавтор законопроекту Остап Єднак, необхідно шукати шляхи забезпечення прав громадян. «Якщо в певної категорії громадян є проблеми з реалізацією базових конституційних прав, то задача законодавців знайти механізми повноцінної реалізації кожною людиною всього набору її прав. Мені приємно відзначати професійність та наполегливість громадських організацій, які системно борються за права внутрішньо переміщених осіб. Сподіваюсь, ми знайдемо підтримку серед інших народних депутатів. Більше того, запропоновані ідеї щодо полегшення процедури зміни виборчої адреси не потребують ніяких фінансових витрат, натомість призведуть до покращення стану захисту прав людини не лише серед внутрішньо переміщених осіб, а і серед трудових мігрантів», - наполягає депутат.

У той же час народний депутат та співавтор законопроекту Сергій Тарута висловлює оптимізм щодо підтримки законопроекту. «Наша ініціатива спрямована на те, щоб гарантувати півтора мільйонам українців їх конституційне право на волевиявлення. Сподіваюсь, парламент підтримає цей законопроект», - підкреслює він.

У свою чергу, аналітик ГО «Громадський холдинг «Група Впливу» Роман Кисленко представив результати глибинних інтерв'ю з народними депутатами України щодо забезпечення виборчих прав ВПО. «Нами було опитано 18 парламентарів, які пропорційно представляють всі фракції та депутатські групи в парламенті. Умовно всіх респондентів можна розділити на три групи: 1) ті, які повністю підтримують реалізацію активного виборчого права ВПО на місцевих виборах та в мажоритарних округах під час виборів народних депутатів України; 2) ті, які загалом підтримують, але достатньо велику уваги приділяють додатковим запобіжникам, тому часто пропонують ввести поняття «ценз осілості»; 3) ті, які відстоюють позицію, що реалізація активного виборчого права напряму має залежати від місця офіційної реєстрації виборця. Однак, більшість депутатів згодна підтримувати подібний законопроект, якщо в ньому буде мінімізований ризик маніпуляцій під час виборів. Тому, адвокаційна кампанія, яка планується нашою організацією також буде зорієнтована на народних депутатів України для поглиблення їх обізнаності в даній проблематиці», - зазначив він.

До участі в заході долучились і представники творчого процесу створення роликів соціальної реклами для інформаційної кампанії – художній керівник та режисер театру-лабораторії «ВНЕ СТЕН» Денис Дикий (Луганськ) та режисер Євген Насадюк (Донецьк).

Своєю особистою історією про виборчі процеси в житті поділився режисер одного з соціальних роликів Євген Насадюк. «З 19 років я ходив на кожні вибори, на деяких працював у комісіях, про деякі знімав фільми. Вибори – це один зі стовпів демократичного суспільства, м'якого впливу на владу. Це наше право та відповідальність за власну країну», - підкреслив він.

Як відзначив актор у двох з презентованих соціальних роликах Денис Дикий, для вирішення будь-яких проблем про них необхідно говорити.  «Питань щодо переселенців залишається багато, як і інших, але сьогодні ми встаємо на правильний шлях вирішення конфліктів та створення адекватної громади. Я народився та виріс в місті Червонопартизанськ, Свердловського району, Луганської області, до цих подій працював та жив у Луганську, одружився у Львові, народження дитини відбулось у Чернівцях, зараз живемо із сім’єю у Києві. Україна єдина, не можна її ділити. Треба гідно прожити життя, починати мислити новою мовою піклування та прислухання один до одного», - резюмував він.

Нагадаємо, що  4% українських виборців, які змушені були покинути власні домівки через зовнішню військову агресію, третій рік не можуть скористатися одним із базових конституційних прав громадянина через неврегульованість національного законодавства. Станом на 20 березня 2017 року, за інформацією Міністерства соціальної політики, в Україні зареєстровано 1 607 664 вимушених переселенців. Проблема відсутності механізму повноцінної реалізації права голосу за місцем фактичного проживання стосується і так званих «трудових мігрантів».

Контактна особа: Катерина Жемчужникова,  066 270 17 13, grupa.vplyvu@gmail.com

Довідково: Цей захід ініційований громадською організацією «Громадський холдинг «Група Впливу» у рамках проекту «Підвищення рівня підготовки до виборів та політичної участі в Україні», який здійснюється Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES), за підтримки Посольства Великої Британії в Україні. Це – складова постійної спільної роботи зі зміцнення демократичного прогресу в Україні, яка підтримується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерством міжнародних справ Канади та Посольством Великої Британії в Україні. Будь-які думки, викладені у цій публікації, належать автору і не обов’язково відображають погляди Посольства Великої Британії в Україні, уряду Великої Британії, Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), уряду США, Міністерства міжнародних справ Канади або уряду Канади.