Три роки боротьби за український Донбас: успіхи та поразки громадянського спротиву (ФОТО)

Три роки тому, 4-5 березня 2014 року, відбулись перші акції громадянського спротиву так званій “російській весні”. Тоді тисячі донеччан вийшли на проукраїнські мітинги і фактично стали першими захисниками України на Донбасі. Цей опір триває досі, набуваючи різноманітних форм: від добровольчого і партизанського рухів, громадських інформаційних кампаній, до прихованих патріотичних акцій.

На думку Дмитра Ткаченка, радника Міністра інформаційної політики України та керівника аналітичного центру “Фабрика думки “Донбас”, 5 березня має стати офіційним Днем громадянського спротиву Донбасу російській окупації. “У 2014 році Донецьк показав на весь світ, що Донбас - це Україна. Вперше близько 10 тисяч людей скандували “Слава Україні” на центральному майдані Донецька”, - говорить Дмитро Ткаченко.

Перший заступник Міністра інформаційної політики України, Еміне Джапарова, вважає, що сьогодні важливо говорити про громадянський опір, адже це свідчить про сильну позицію. Крім того, це деморалізує окупанта та не дозволяє поширюватись міфу про тотально щасливе і радісне сприйняття російської окупації. “З Кримським опором ми більш-менш просунулись. Кабінет міністрів України ухвалив проект указу Президента, щоб 26 лютого визнати офіційним днем опору Криму російській окупації”, - говорить пані Джапарова. 

Інший учасник панельної дискусії Костянтин Батозський, радник голови Донецької обласної державної адміністрації у 2014 році, вважає, що в Донецьку на той момент був розрізнений громадянський актив, у якого не було свого вагомого бойового крила, як це було в інших областях України. Наприклад, у Харкові, де звільнення міста відбулось завдяки існуванню сильного фанатського проукраїнського руху, який пізніше переформатувався у добровольчі батальйони. В Одесі також був сильний актив, готовий діяти. В Донецьку - такого активу не було і не було лідерства, яке могло людей направити і повести”, - говорить Костянтин Батозський.         

Єгор Фірсов, депутат Верховної ради України VII-VIII скликання, вважає, що можливо, ми програли битву за Донецьк, однак важливо згадати інші міста, які самостійно відстояли свої території без міліцій або поліції. “Наприклад, Добропілля, де проживає близько 20 тисяч людей. Про місто ніхто не знав - люди захистили своє місто власними руками”, - говорить Єгор Фірсов. Він додав, що за офіційними даними сьогодні 57 цивільних людей знаходяться на території ДНР в якості заручників. Серед них відомий в усій Європі релігієзнавець Ігор Козловський. “Ми маємо діяти синхронно - писати звернення до європейських лідерів, які дотичні до Мінського процесу, писати в міжнародні інстанції, які захищають права громадян”, - заявив Єгор Фірсов. 

Голова Інституту соціальних досліджень і політичного аналізу Володимир Кіпень презентував дані соціологічного дослідження, проведеного в Донецькому регіоні у 2014 році, які свідчать про викривлене сприйняття реальності, що насаджувалось міфологічною картиною та страхами через проросійські ЗМІ протягом десятків років. 

За даними дослідження, 50% населення Донецька чітко заявили про свою проукраїнську орієнтованість. Також близько 16% опитаних заявили, що хочуть жити в Україні з більшими повноваженнями для регіону. “Загалом виходить 65-66% тих, хто підтримував проукраїнську позицію. Тоді як тих, кого ми могли віднести до сепаратистів - була лише третина”, - констатує Володимир Кіпень.

Довідка:

“Фабрика думки Донбас” - незалежний аналітичний центр, який займається розробкою та проведенням аналітичних досліджень, а також реалізацією проектів зі сприяння інформаційній деокупації, реінтеграції та розвитку Донбасу у сферах комунікації, миротворення, демократії, культури та урбаністики.

 

Контакти для представників ЗМІ:

Ірина Бутко +38-067-208-12-49; +38-066-287-39-64