Відкрите звернення громадських організацій щодо Плану заходів Уряду стосовно окремих районів Донецької та Луганської областей

11 січня 2017 року Кабінетом Міністрів України було затверджено Розпорядження Уряду №8-р «Про затвердження плану заходів, спрямованих на реалізацію деяких засад державної внутрішньої політики щодо окремих районів Донецької та Луганської областей, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження» (далі - План заходів). Метою даного Плану є реінтеграція зазначеної території та її населення в єдиний конституційний простір України.

Громадські правозахисні організації, що опікуються правами внутрішньо переміщених осіб, а також громадян, які проживають на тимчасово окупованих та непідконтрольних Уряду України територіях, заявляють про необхідність здійснення всіх можливих заходів для забезпечення захисту прав та реінтеграції наших громадян. У той же час висловлюємо занепокоєння популістичними заявами окремих політиків, які намагаються поставити знак рівності між зусиллями держави щодо реінтеграціі мирних громадян та “примиренням” з терористами. На нашу думку, подібні політичні заяви є деструктивними.  

У часи військової агресії Росії проти України принциповою метою діяльності державних органів України має бути відновлення територіальної цілісності держави, а також підтримка наших громадян. Виступаючи на щорічному Посланні до парламенту у вересні 2016 року, Президент України підкреслив необхідність реінтеграції мешканців окупованої частини Донбасу в Україну, зазначивши, що реальне, а не формальне відновлення територіальної цілісності, повернення українського суверенітету на весь Донбас буде нелегким, болісним і тривалим.

На нашу думку, згаданий План заходів не містить всіх необхідних дій уряду, однак варто підкреслити, що це перший, довгоочікуваний та надзвичайно важливий крок, який стане сигналом для наших людей, що вони не забуті, і що уряд робитиме все можливе для реінтеграції наших громадян в єдиний конституційний простір та збереження зв`язків, зосереджуючись на забезпеченні прав людини і відновленні державного суверенітету.

Хочемо підкреслити, що відповідно до міжнародних стандартів, навіть в разі визнання ефективного контролю певної території за іншою державою або визнання території окупованою, держава має зробити все можливе для забезпечення конституційних прав своїх громадян. Для України це зокрема зазначено в Резолюції ПАРЄ від 12 жовтня 2016 року «Засоби правового захисту у випадках порушень прав людини на окупованих українських територіях, непідконтрольних українській владі». 

Звертаємо увагу на те, що у будь якого суб’єкта владних повноважень чи неурядових організацій є можливість внести пропозиції із удосконалення схваленого Урядом Плану. Але відкидання самої необхідності реінтеграції мешканців непідконтрольних територій, їх повернення в освітній, інформаційний або соціальний простір України заводить державу у глухий кут і не залишає шансів на перемогу у боротьбі за власних громадян із зовнішнім агресором.

Від державної політики сьогодні залежить те, наскільки швидким буде процес відновлення суверенітету та реінтеграції наших громадян.

Закликаємо політиків припинити спекулювання на темі війни та людей, що постраждали внаслідок російської агресії, та зосередити свої зусилля для вдосконалення державної політики щодо непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей.

 

З повагою, 

Тетяна Дурнєва, ГО “Громадський холдинг “Група Впливу”

Ольга Гвоздьова

Олеся Цибулько,  БО “БФ допомоги батальйону “Донбас”

Таміла Ташева, ГО “КримСОС”

Олександр Клюжев 

Вершиніна Валерія, програма “Подолання соціальних наслідків конфлікту на Донбасі та незаконної анексії Криму за допомогою державних структур в Україні та громадянського суспільства”

Оксана Сухорукова, БО БФ "СВОЇ"

Людмила Янкіна, Центр інформації про права людини