Відкрите звернення щодо передачі персональних даних фізичних осіб приватній колекторській компанії

На підставі договору з Державним підприємством «Головний проектно-виробничий і сервісний центр комп’ютерних фінансових технологій» (Головфінтех) Міністерства фінансів України колекторська компанія ТОВ «Дельта М Юкрейн» отримала базу персональних даних громадян України. Відповідний договір підписаний  за результатами двох виграних тендерів  на проведення телефонної та фізичної верифікації (999 999 та 987 000 грн відповідно). 

Рішення про передачу персональних даних громадян України приватній компанії, яка займається колекторською діяльністю, підриває довіру до системи верифікації соціальних виплат. При цьому відповідна верифікація дійсно актуальна для держави. Вважаємо, що державна політика контролю за бюджетними витратами може бути ефективною лише тоді, коли вона є законною, не створює ризиків для безпеки громадян та не порушує їхні права, а також не формує виклики для національної безпеки. 

Міністерство фінансів та його державне підприємство «Головфінтех» зухвало порушили законодавство України, стандарти захисту персональних даних та знехтували правами людини на приватне життя. У своєму відкритому зверненні Уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська підкреслила: «Переконана, що така ситуація є не лише кричущим випадком порушення права значної кількості осіб на недоторканність приватного життя, а й загрожує іміджу нашої держави на міжнародній арені. Адже однією з ключових умов повноправного входження України до європейського співтовариства є створення в нашій державі ефективного механізму захисту персональних даних, який би відповідав міжнародним стандартам у цій сфері».

У той же час, надані на запит ЗМІ роз’яснення Міністерства фінансів щодо передачі ТОВ «Дельта М Юкрейн» лише ПІБ та номерів телефонів отримувачів соціальних виплат, за нашими даними, є неправдивими, що підтверджується тендерною документацією, оприлюдненою на сайті Prozorro.

Факт передачі персональних даних громадян приватній колекторській структурі спричинив наступні негативні наслідки:

1. Порушення права громадян на захист персональних даних. Не дивлячись на публічну заяву Омбудсмана, Міністерство фінансів досі не надало жодних відомостей, які би давали мінімальні гарантії контролю за використанням вже переданих баз даних фізичних осіб. Як засвідчують звернення громадян на «гарячу лінію» (050 477 0800), будь-яка особа, яка дзвонить до колл-центру «Дельта М Юкрейн,  може фактично безперешкодно отримати персональну інформацію щодо іншого громадянина, маючи його номер телефону. Тому крім самого факту неналежного використання державним органом персональних даних громадян є підстави вважати, що ці дані неналежно захищені і можуть використовуватися не за призначенням.

2. Порушення права на недоторканість приватного життя, яке вже відбулося після передачі даних третій стороні, додатково загострюється внаслідок проведеного тендеру на фізичну верифікацію. Згідно  з додатком 3 до тендерної документації на закупівлю послуг з проведення фізичної верифікації, «метою збирання (звірки) інформації, перевірка особистих даних, місця проживання, місця праці фізичних осіб, фотографування місця проживання фізичних осіб для встановлення достовірності наданої ними попередньо інформації».

3. Залучення компаній з управління заборгованостями до виконання державних функцій потенційно створює умови для психологічного насильства щодо громадян, враховуючи специфіку методів роботи колекторських компаній. Зокрема, на гарячу лінію надійшло звернення жінки, яка повідомляла про те, що після її відмови спілкуватися з невідомими особами, оператори кол-центру дзвонили їй вісім разів протягом доби з різних номерів телефону, застосовуючи методи психологічного тиску. 

4. Міжнародний характер діяльності групи компаній «Дельта М»,  у тому числі на території Російської Федерації, створює ризики отримання нерезидентами України персональних даних громадян України з державних реєстрів. У випадку з внутрішньо переміщеними особами відповідна ситуація є особливо неприйнятною, враховуючи можливість проведення незаконної діяльності на окупованій та непідконтрольній території, зокрема щодо родичів та майна переселенців. Ця ж ситуація є неприпустимою щодо інших категорій громадян України, персональні дані яких можуть бути передані приватній структурі.

5. Крім законодавчого аспекту щодо дотримання стандартів захисту персональних даних та приватності життя, необхідно враховувати шкоду для держави у зв’язку із ризиком безконтрольного розповсюдження персональних даних переселенців. Зважаючи на незавершеність процесу мирного врегулювання та подолання наслідків зовнішньої агресії, доступ недержавних суб’єктів до реєстру внутрішньо переміщених осіб створює ризики використання персональних даних з метою залякування цієї групи громадян. 

6. В аспекті потенційної організації виборчого процесу на непідконтрольних територіях Донецької та Луганської областей, безконтрольне розповсюдження персональних даних внутрішньо переміщених осіб та доступ до них третьої сторони може становити особливий ризик при формуванні списків виборців та створювати перешкоди для вільного волевиявлення громадян. Наприклад, у разі потрапляння персональних даних переселенців до представників незаконних збройних формувань не можна виключати ймовірність проведення організованих кампаній із залякування виборців за телефоном або в інший спосіб.

Підтримуючи звернення Омбудсмана та Голови Комітету ВР з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин щодо припинення порушень прав людини та стандартів захисту персональних даних, закликаємо:

Прем’єр-міністра України та Міністерство Фінансів України -

- Скасувати рішення ДП «Головфінтех» щодо передачі персональних даних громадян України  і під контролем Уповноваженої Верховної Ради з прав людини забезпечити видалення та знищення незаконно переданої інформації;

- Провести внутрішнє службове розслідування і прийняти рішення щодо притягнення до відповідальності винних осіб;

- Законодавчо унормувати питання проведення верифікації бюджетних виплат громадянам, яке б унеможливлювало порушення прав людини та забезпечило довіру до державних органів.

Голову Служби безпеки України, Генерального прокурора України – 

- Вивчити усі обставини передачі персональних даних громадян приватній колекторській компанії, у тому числі, встановити чіткий період, коли ТОВ «Дельта М Юкрейн» отримала доступ до персональних даних, ким і на яких підставах це було зроблено;

- Встановити наявність або відсутність факту використання персональних даних громадян України, отриманих від державних органів в цілях, які не відповідають завданням процесу верифікації соціальних виплат;

- Попередити можливість подальшого розповсюдження персональних даних між неналежними суб’єктами, у тому числі, заволодіння цією інформацією іноземними структурами та незаконними збройними формуваннями.

 

Тетяна Дурнєва, громадська організація «Громадський Холдинг «Група Впливу»

Олександр Клюжев, Громадянська мережа ОПОРА

Таміла Ташева, координатор ГО "КримSOS"

Ольга Айвазовська, Громадянська мережа ОПОРА

Олеся Цибулько, співзасновник БО “БФ допомоги батальйону “Донбас”

Тетяна Печончик, голова правління ГО “Центр інформації про права людини”

Людмила Янкіна, координаторка проектів ГО “Центр інформації про права людини”

Валерія Вершиніна, координатор БФ “Stabilization Support Service”  Програма “Подолання соціальних наслідків конфлікту на Донбасі та незаконної анексії Криму за допомогою державних структур в Україні та громадянського суспільства”

Олена Маленкова, член КПСД, співзасновнік БФ “Ренесанс-Схід”, громадський діяч, блогер, позаштатний консультант комітету ВР по соцзахисту, пенсійному забезпеченню та зайнятості 

Кабакаєв Семен, голова ГО “Безпека та Взаємодія в Україні”

Анатолій Засоба, голова правління Громадської організації “Кримська діаспора”

Дмитро Коростельов, Радник Мінсоцполітики з питань внутрішньо переміщених осіб

Олександра Матвійчук, Центр Громадянських Свобод

Наталя Новикова, Ресурсний центр допомоги 

Лариса Артюгіна, ГО “Новий Донбас”

Тетяна Кіріллова, "Громадська ініціатива Луганщини"

Олександра Дворецька, Благодійний фонд "Восток-SOS"

Оксана Сухорукова, БО БФ "СВОЇ"

Ольга Гвоздьова, ГО “Донбас СОС”